а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апогеј

мн. апогеи
Вид збор: Именка, машки род
1. Најоддалечената точка меѓу Земјата и Месечината, или меѓу Земјата и Сонцето.
Англиски: apogee Албански: apogje
Употреба: Астрономија
2. Кулминација, највисок подем, највисок степен на постигнување најголем успех.
Англиски: culmination Албански: kulminacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во тие години тој беше во апогејот на неговата кариера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи