а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апне

апнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. касне
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Оваа жена ја апна куче.
Него го апнала змија, сега бега и од гуштер.
2. Покасне малку.
Англиски: eat Албански: ushqehet
Примери:
Бабата апна малку пилешко.
Ние апнавме малку и си легнавме.
Детето апна едно залаче и се напи вода.
Изведенки
1. апнува несв.
апнуваат
2. апнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи