а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аплицира

аплицираат; аплицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 21049
1. Примени, применува, практично употреби, употребува нешто.
Англиски: apply Албански: zbatoj
Примери:
Овие барања треба да ги аплицирате во оценувањето на знаењето.
2. Стави, додаде апликација со пришивање.
Англиски: apply Албански: zbatoj
Примери:
На долниот дел од ногавицата жените аплицираат везени украси.
3. Конкурира, поднесува апликација.
Англиски: apply Албански: konkurim
Употреба: Економија
Примери:
Аплицираше за местото на технички директор.
Изведенки
аплицирање ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК