а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аплаудира

аплаудираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одобрува, поздравува со ракоплескање определен настап, постапка, говор и сл.
Англиски: applaud
Примери:
На таква храброст секој ќе аплаудира.
Публиката почна да аплаудира уште во средината на претставата.
Народот аплаудираше како поздрав до високиот гостин.
Изведенки
аплаудирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи