а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апе

апат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. каса, гризе
Англиски: bite Албански: kafshon
Употреба: Разговорно
Примери:
Јас си ги апев во бес прстите.
Ова куче многу апе.
2. чеша
Англиски: itch Албански: kruan
Употреба: Разговорно
Примери:
Цела снага го апеше.
Изведенки
апење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи