а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аперитив

мн. аперитиви
Вид збор: Именка, машки род
Алкохолен пијалак што се пие пред јадење за зголемување на апетитот.
Англиски: aperitif Албански: aperitiv
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пред вечерата не послужија со аперитив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи