а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апелира

апелираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Упати, упатува повик; се обрати, се обраќа кон некого за помош, за соработка или за поткрепа.
Англиски: appeal
Примери:
Министерството за здравство апелира да не се користи водата за пиење.
Мисирков апелира кон македонската интелигенција да се откине од силите што ја разединуваат.
Изведенки
апелирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи