а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апаш

мн. апаши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17807
крадец, разбојник, џепчија
Англиски: robber Турски: apaş
Примери:
Ми влегле апаши во куќата.
Изведенки
1. апашиште ср.
мн. апашишта
пејор.
2. апашки прид.
апашкиот
Пример: апашка фирма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи