а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апатија

мн. апатии
Вид збор: Именка, женски род
Отапеност на чувствата.
Англиски: apathy
Примери:
Беше во апатија, не забележуваше ништо наоколу.
Изведенки
1. апатичен прид.
апатичниот
2. апатично прил.
Пример: Се однесуваше апатично.
3. апатичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи