а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апартман

мн. апартмани
Вид збор: Именка, машки род
1. Стан со повеќе простории, комфорен стан.
Англиски: apartment Албански: apartament
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Имаше апартман во центарот на градот.
2. Стан или соба со нуспростории во хотел, болница и сл.
Англиски: apartment Албански: apartament
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Беа сместени во луксузен апартман.
Изведенки
апартманче ср.
мн. апартманче
дем. хип.
Пример: Малку по малку ќе си купиме апартманче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи