а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апансаз

Вид збор: Прилог
ненадејно, одненадеж, неочекувано
Англиски: suddenly Турски: apansız
Употреба: Разговорно
Примери:
Апансаз се појави, од никаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи