а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апанажа

мн. апанажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48104
1. Годишна сума пари што му се исплаќа на владетелско семејство од државниот буџет.
Англиски: apanage Француски: apanage Албански: apanazh
Употреба: Економија
Примери:
Апанажата на принцот претставуваше голема сума пари.
2. Годишен приход на лице по истекување на некоја функција.
Англиски: apanage Француски: apanage Албански: apanazh
Употреба: Економија
Примери:
По завршувањето на мандатот, една година беше на апанажа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК