а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аор

мн. аори
Вид збор: Именка, машки род
штала, потон
Англиски: stable, shed Турски: ahır
Употреба: Архаизам
Примери:
На тимот на Работнички аор е Општина Центар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи