а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ан

мн. анови
Вид збор: Именка, машки род
Гостилница со преноќиште, селска и друмска меана.
Англиски: inn Турски: han
Употреба: Архаизам
Примери:
Спиеја во анот, над кафеаната.
Изведенки
ански прид.
анскиот
Пример: анска порта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи