а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анџар

мн. анџари
Вид збор: Именка, машки род
Долг, тенок и извиен нож, остар од двете страни.
Англиски: dagger Турски: hançer
Изведенки
1. анџариште ср.
мн. анџаришта
аугм.
2. анџарче ср.
мн. анџарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи