а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анџак

Вид збор: Прилог
бидејќи, и така, штом
Англиски: because Турски: ancak
Употреба: Разговорно
Примери:
Анџак си тука, да ја завршиме работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи