а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анјон

мн. анјони
Вид збор: Именка, машки род
Негативно електризирана честичка привлечена од анодата.
Англиски: anion
Употреба: Хемија
Примери:
Катјоните и анјоните имаат спротивни полнежи, па затоа меѓу нив дејствуваат силни електростатички привлечни сили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи