а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анус

мн. ануси
Вид збор: Именка, машки род
Заден отвор на дебелото црево кај човек или кај животно.
Латински: anus Англиски: anus Албански: anus, zgurdhë
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи