а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анулира

анулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Поништи, поништува, прогласи, прогласува за неважечки.
Англиски: annul
Употреба: Правда
Примери:
Го анулираа резултатот на натпреварот.
Изведенки
анулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи