а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антропоним

мн. антропоними
Вид збор: Именка, машки род
Име и презиме на лице.
Англиски: anthroponym
Употреба: Граматика
Изведенки
антропонимски прид.
антропонимскиот
Пример: Имиња од туѓо потекло што отскокнуваат од македонскиот антропонимиски репертоар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи