а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антропоморфизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Припишување човечки особини на сè што е околу човекот.
Англиски: anthropomorphism
Употреба: Филозофија
Изведенки
1. антропоморфизира св. и несв.
антропоморфизираат
2. антропоморфичен прид.
антропоморфичниот
3. антропоморфски прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи