а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антропоген

антропогениот
Вид збор: Придавка
Што настанало како резултат на човечко влијание.
Англиски: anthropogenic
Употреба: Екологија
Примери:
антропогени промени во атмосферата
антропогени емисии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи