а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антре

мн. антреа
Вид збор: Именка, среден род
Мало претсобје, предворје.
Англиски: entrance
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Малечкото претсобје, некој вид антре на ателјето, беше полно народ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи