а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антрацит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Камен јаглен со висока калоричност и со сјајна црна боја.
Англиски: anthracite
Примери:
Антрацитот претставува високо карбонифициран јаглен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи