а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антоним

мн. антоними
Вид збор: Именка, машки род
Збор со спротивно значење.
Англиски: antonym
Употреба: Лингвистика
Примери:
лошо - добро, лично - грдо.
Изведенки
антонимен прид.
антонимниот
Што се однесува на антоним.
Пример: антонимен однос
FlexiMac
 менување на македонски глаголи