а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антонимија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Својство на спротивно значење кај некои зборови.
Англиски: antonymy
Употреба: Лингвистика
Примери:
Антонимијата се дефинира како лексичко-семантичка категорија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи