а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антологија

мн. антологии
Вид збор: Именка, женски род
Збирка на одбрани дела од различни автори.
Англиски: anthology
Употреба: Литература
Примери:
Антологија на современата македонска поезија.
Изведенки
антологиски прид.
антологискиот
Што е вклучен во антологија; што е многу познат како да е од антологија.
Пример: Антологиска песна. Антологиски пример.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи