а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анти

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење против - која изразува спротивност од значењето на основниот збор:
Англиски: anti
Примери:
антидемократски, антидржавен
антитеза, антициклон
FlexiMac
 менување на македонски глаголи