а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиципира

антиципираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави или земе, зема нешто предвреме, пред истекот на некој рок, однапред.
Англиски: anticipate Албански: parashikoj
Примери:
Неговиот потег беше веќе антиципиран.
2. Даде, дава предвремено мислење за нешто што ќе се потврди подоцна.
Англиски: anticipate Албански: jap mendim
Употреба: Филозофија
Примери:
Тој текст на своевиден начин ги антиципира утрешните тематски и естетски движења во литературата.
Изведенки
антиципирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи