а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиципација

мн. антиципации
Вид збор: Именка, женски род
1. Земање нешто однапред.
Англиски: anticipation Албански: pritje
2. Сознание, суд за нешто создадено однапред, независно од искуството.
Англиски: anticipation Албански: njohje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи