а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антифриз

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Течност која се додава во вода за да се спречи смрзнувањето.
Англиски: antifreeze
Употреба: Технологија
Примери:
Заборавив да ставам антифриз, фатил мраз и ми пукнал ладилникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи