а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антитело

мн. антитела
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33228
Противотров што се создава во организмот за одбрана од болест.
Англиски: antibody
Употреба: Медицина
Примери:
Антигените се молекули на кои телото реагира со производство на антитела, високоспецифични протеини познати и како имуноглобулини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК