а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антитеза

мн. антитези
Вид збор: Именка, женски род
1. спротивност, контраст
Англиски: antithesis Албански: antitezë
Примери:
Појавите беа антитеза една на друга.
2. Спротивно тврдење, негација на некое тврдење (теза).
Англиски: antithesis Албански: antitezë
Употреба: Филозофија
Примери:
Генетичката лингвистика доаѓа, всушност, како антитеза на антиисториската лингвистика од претходниот период.
Изрази
Словенска антитеза - поетско набројување на мисли и прашања и нивно негирање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи