а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антисептик

мн. антисептици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44922
средство за дезинфекција
Англиски: antiseptic
Употреба: Медицина
Примери:
Чајот од камилица може се употребува како антисептик.
Изведенки
антисептичен прид.
Пример: антисептични препарати