а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антипатија

мн. антипатии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53158
Чувство на одвратност, одбивност спрема некого.
Англиски: antipathy, disliking
Примери:
Чувствуваше голема антипатија спрема новодојденецот.