а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антимон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56176
Кристален металоид со сребренобела боја што се користи за изработка на легури и др.
Латински: Sb Англиски: antimony
Употреба: Хемија