а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антилопа

мн. антилопи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25863
Вид тропско животно слично на срна што живее во Африка.
Латински: Antilope сеrvicarpa Англиски: antelope
Употреба: Зоологија
Изведенки
антилопски прид.
антилопскиот