а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиквитет

мн. антиквитети
Вид збор: Именка, машки род
Стар предмет со уметничка вредност.
Англиски: antique
Примери:
На изложбата имаше антиквитети од разни временски периоди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи