а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиквар

мн. антиквари
Вид збор: Именка, машки род
Трговец што се занимава со купопродажба на стари предмети и книги.
Англиски: antiquarian
Примери:
Тој е прочуен антиквар што се занимава со трговија со ретки уметнички дела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи