а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антика

мн. антики
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Стара грчко-римска култура.
Англиски: antiquity Албански: antikitet, lashtësi
Употреба: Историја
2. Стар предмет со уметничка вредност.
Англиски: antique Албански: antikitet
Употреба: Историја , Уметност
3. Чуден, специфичен, интересен човек.
Англиски: eccentric Албански: ekscentrik, i çuditshëm
Употреба: Разговорно
Примери:
Го знам јас што антика човек е чорбаџијата твој.
Изведенки
антички прид.
античкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи