а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиинфлациски

антиинфлацискиот
Вид збор: Придавка
Што е против инфлација.
Англиски: anti-inflationary
Употреба: Економија
Примери:
антиинфлациски мерки
Одржувањето вакво ниво на дефицитот ќе има позитивен антиинфлациски ефект врз стабилизирањето на цените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК