а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антидатира

антидатираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
На документ става постар датум од актуелниот.
Англиски: antedate
Употреба: Административен термин
Примери:
Го антидатира договорот за три месеци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи