а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антибиотик

мн. антибиотици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28800
Лек што го уништува развојот на микроорганизмите.
Англиски: antibiotic
Употреба: Медицина
Примери:
Антибиотиците се фармаколошки агенси кои можат целосно да ги уништат патогените микроорганизми или да го спречат нивниот раст или размножување, без притоа да предизвикаат позначајни штети на домаќинскиот организам.
Изведенки
антибиотички прид.
антибиотичкиот
Пример: антибиотички својства
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК