а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антибактериски

антибактериска
Вид збор: Придавка
Што е против бактерии.
Англиски: antibacterial
Употреба: Медицина
Примери:
антибактериска крема
Изведенки
антибактериски прил.
Пример: делува антибактериски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК