а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антиалкохоличар

мн. антиалкохоличари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што не пие алкохол, што е противник на употребата на алкохолни пијалаци.
Англиски: teetotaler
Примери:
друштво на антиалкохоличари
Изведенки
антиалкохоличарка ж.
мн. антиалкохоличарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи