а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антерија

мн. антерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12055
Старинска горна облека, долга до под колена или куса до појас.
Англиски: gown Турски: entari
Употреба: Архаизам
Примери:
Беше облечен во антерија на риги и модри шалвари.
Изведенки
антериче ср.
мн. антеричиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи