а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антена

мн. антени
Вид збор: Именка, женски род
Спроводник за испраќање и примање радиобранови.
Англиски: antenna
Употреба: Технологија
Примери:
Им требаше десетина минути да ја инсталираат антената, а потоа се подготвија за емисијата.
Изведенки
антенски прид.
антенскиот
Пример: антенски кабел
FlexiMac
 менување на македонски глаголи