а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антанта

мн. антанти
Вид збор: Именка, женски род
сојуз
Англиски: entente Француски: entente
Употреба: Историја
Примери:
Голема антанта - сојуз меѓу Англија, Франција, САД, Русија и некои помали држави во времето на Првата светска војна.
Мала антанта - сојуз меѓу Кралството Југославија, Романија и Чехословачка во времето меѓу Првата и Втората светска војна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи