а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антагонистички

антагонистичкиот
Вид збор: Придавка
Што е непријателски настроен еден према друг.
Англиски: antagonistic
Примери:
антагонистички противречности
Изведенки
антагонистички прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи