а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

антагонизам

мн. антагонизми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10749
Непомирлива спротивност, противречност, непријателство.
Англиски: antagonism
Примери:
Верски антагонизам.
Социјален антагонизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК